Polskie góry: | Beskid SądeckiPieniny  |   Gorce  |   Spisz  | Tatry | Sudety | Góry Świętokrzyskie

INFORMACJE DLA TURYSTÓW


    CIEKAWE MIEJSCOWOŚCI  / Kielce 
Pałac Biskupi

Dzieje Kielc liczą ponad 900 lat. Początków założenia miasta nie udało się ustalić. Pierwsza wzmianka o Kielcach w dokumentach średniowiecznych pochodzi z roku 1212. Prawa miejskie uzyskały  przed 1295 rokiem. W połowie wieku XIII napady tatarskie na Polskę zniszczyły Kielce doszczętnie, lecz miasto szybko się odbudowało. Pod koniec XV wieku kardynał Fryderyk Jagiellończyk nadał miastu herb: złotą koronę w polu czerwonym, a pod koroną litery "C.K." (Civitas Kielcensis - obywatelstwo kieleckie). W latach 1637-1642 z inicjatywy biskupa krakowskiego Jakuba Zadzika wzniesiono, korzystając z taniego miejscowego budulca, sławny pałac w stylu renesansu francuskiego, który po nieznacznej przebudowie przetrwał do dziś. Jest on niewątpliwie najpiękniejszym kieleckim zabytkiem, jedyną w Polsce zachowaną rezydencją magnacką z epoki Wazów, wspaniałym zabytkiem architektury manierystycznej i barokowej (obecnie siedziba Muzeum Narodowego). W czasie wojny ze Szwedami miasto spłonęło. Ocalał jedynie pałac wraz z kościołem oraz kościół na Karczówce. Po III rozbiorze Polski Kielce dostały się pod panowanie austriackie. W roku 1809 miasto weszło w skład Księstwa Warszawskiego. Dziś stolica województwa świętokrzyskiego.

Malownicze położenie u podnóża jednych z najstarszych w Europie Gór Świętokrzyskich, świeża zieleń, czyste powietrze i woda oraz wiele terenów do rekreacji są wielkimi atutami i czynią miasto bardzo atrakcyjnym dla turystów. Centralne położenie wraz z dobrą siecią połączeń drogowych i kolejowych umożliwia szybkie dotarcie do największych ośrodków miejskich Polski. 

Będąc w Kielcach warto zobaczyć Pałac Biskupów Krakowskich, Katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Klasztor i Kościół na wzgórzu Karczówka, Kościół p.w. św. Wojciecha, Kościół p.w. Świętej Trójcy, Kościół Garnizonowy, Kościół Ewangelicki, Pałacyk Zielińskiego, Dworek Laszczyków, Dworek "Karsza", Rynek, Ulica Henryka Sienkiewicza, Miejski Park Krajobrazowy oraz Muzeum Pamięci Narodowej - więzienie kieleckie z lat 1939-1956

Mury Pałacu Biskupów Krakowskich
Siedziba Muzeum Wsi Kieleckiej

 [ Klasztor - Karczówka ] [ Pałac Biskupi ] [ Kadzielnia ] [ Bractwa Rycerskie ]

Copyright © 2002 - 2003 Agrowczasy.com

stat4u